Rozwój floty samochodów leasingowych

Rozwój floty samochodów w firmie - poradnik dla przedsiębiorcy

W każdej działalności gospodarczej liczy się dynamiczny i zrównoważony rozwój, nie zawsze jest to jednak możliwe bez dostępu do wyspecjalizowanej floty samochodów osobowych, dostawczych lub ciężarowych. Duże znaczenie w kwestii logistycznej ma także sposób zarządzania pojazdami firmowymi, a także możliwość ich szybkiej obsługi w razie awarii bądź przeglądów. Jeszcze do niedawna większość przedsiębiorców zdecydowało się na zakup pojazdów używanych, które jednak mimo niższych kosztów wstępnych związanych z zakupem, były także znacznie droższe w użytkowaniu. Obecnie do stworzenia floty samochodów firmowych warto wykorzystać najpopularniejszą formę finansowania ich zakupu bądź samego użytkowania.

Pojazd służbowy - niezbędny środek transportu w każdej firmie

Rozwój mniejszych czy większych działalności gospodarczych zawsze jest bezpośrednio związany z dotychczasowymi inwestycjami. Flota samochodów jest jedną z najważniejszych z nich wszystkich, lecz niestety także jedną z najbardziej kosztownych, która jednak znacznie usprawnia ekspansję marki na nowe rynki bądź ugruntowanie jej pozycji na rynku dotychczasowym. Często jednak poniesione nakłady finansowe związane z zakupem środków transportu są na tyle duże, że mogą w efekcie znacznie nadszarpnąć bieżący budżet każdej firmy, szczególnie start-upu. To duże zagrożenie dla płynności finansowej.

Samochody firmowe są użytkowane zarówno przez kadrę zarządzającą, w tym także przez kierownictwo, jak i przez pracowników mających np. bezpośredni kontakt z klientem. Transport ma ogromne znaczenie w firmie o każdym profilu działalności, dlatego warto ją stworzyć ze zwróceniem szczególnej uwagi na wymagania konkretnej branży. Innych aut potrzebują przedsiębiorcy działający na rynku logistycznym, a innych marki, w których flota wykorzystywana jest głównie przez handlowców.

Wynajem długoterminowy jako forma finansowania firmowej floty

Wynajem długoterminowy to nowoczesna forma leasingowania pojazdów, w której zakłada się oddanie auta do dealera po zakończeniu okresu trwania umowy. Wśród szeregu zalet tego typu rozwiązania znajduje się między innymi możliwość użytkowania fabrycznie nowego samochodu w bardzo niskiej cenie - korzystający jest zobligowany wyłącznie do opłacania rat w wysokości wynikającej z utraty wartości przedmiotu leasingu. Kolejnym atutem i zarazem także przewagą wynajmu długoterminowego względem leasingu klasycznego jest możliwość wynajmu fabrycznie nowego auta natychmiast po zakończeniu bieżącego kontraktu. Dzięki temu Twoja firma będzie miała dostęp do najnowszych pojazdów z gwarancją i pełnym wsparciem producenta.

Dlaczego warto dopasować flotę do profilu działalności?

Flota samochodów firmowych powinna być ściśle dopasowana do rodzaju wykonywanej działalności, tylko wtedy koszty ponoszone na jej utrzymanie są w pełni uzasadnione i mogą znacznie przyspieszyć ekspansję oraz rozwój wybranego przedsiębiorstwa. Bardzo istotne jest jednak także zarządzanie flotą, które odpowiada za szereg różnych czynności związanych z eksploatacją pojazdów firmowych.


Nowości z świata biznesu

Pobierz damową aplikację informacyjną