leasing na firmę jednoosobową

Jak wziąć samochód w leasing na firmę jednoosobową?

Prowadzenie firmy bez dobrej jakości sprzętu jest niemożliwe. Bezawaryjne działanie urządzeń to gwarancja stabilności firmy oraz terminowego wykonywania zleceń. Twoja firma nie może sobie pozwolić na straty. Powyższe stwierdzenia dotyczą również aut. Dlaczego samochód jest w firmie konieczny? W jaki sposób sfinansować jego zakup? Jaki pojazd wybrać do jednoosobowej firmy?

Formy finansowania zakupu pojazdu do firmy

Dobry samochód jest niezbędnym wyposażeniem każdej, nawet jednoosobowej firmy. Bez niego niektóre zadania są trudne do zrealizowania. Dotyczy to w szczególności działalności polegających na wykonywaniu usług w miejscach oddalonych od siedzib przedsiębiorstw. W jaki sposób sfinansować samochód do swojej firmy? Oto trzy sposoby.

Kapitał własny

Ten sposób finansowania może być nierzadko niemożliwy do zrealizowania przez jednoosobowe działalności. W tym przypadku trzeba zdobyć fundusze, które mogą znacznie obciążyć kapitał firmy. Z tego powodu przedsiębiorstwa mogą nie być w stanie opłacać innych zobowiązań. Oprócz tego w przypadku zakupu samochodu za gotówkę nie można, przynajmniej na początku, wliczyć kwoty do kosztów prowadzonej działalności. Auto, w związku z tym, że jest środkiem trwałym, podlega amortyzacji. W przypadku nowego samochodu okres ten wynosi 60 miesięcy. Jeśli zakupi się auto używane, to czas amortyzacji skraca się o połowę. Istnieją również zalety zakupu samochodu za gotówkę. W momencie podpisania umowy, nabywca staje się automatycznie właścicielem danego pojazdu.

Wzięcie kredytu

Jeśli nie chcesz naruszać własnego kapitału, ponieważ masz inne bieżące wydatki, możesz skorzystać z opcji kredytu. Niestety wiąże się to z większymi kosztami, ponieważ raty są oprocentowane. Zaletą kredytu jest jednak fakt, że proces oddawania pieniędzy rozłożony jest w czasie przeważnie na okres około 10 lat. Wzięcie kredytu na zakup samochodu wiąże się z licznymi formalnościami. Bank, który będzie Ci go udzielał, musi mieć pewność, że Twoja firma jest stabilna finansowo i wiarygodna. Proces uzyskiwania kredytu może potrwać. W momencie, w którym podpiszesz umowę, spada również Twoja zdolność kredytowa. W związku z tym w przyszłości możesz mieć pewne problemy, jeśli zajdzie potrzeba szybkiego opłacenia jakiegoś przedsięwzięcia.

Leasing

Jest to jedna z bardziej popularnych form finansowania pojazdu dla większych oraz mniejszych przedsiębiorstw. Leasing umożliwia Ci korzystanie z samochodu na określonych w umowie warunkach. Znajdują się w niej informacje na temat długości okresu leasingowego, rocznego limitu kilometrów czy informacji o ewentualnym serwisowaniu pojazdu. Jest to o wiele prostszy sposób pozyskania auta od kredytu. W tym przypadku nie musisz wykazać zdolności kredytowej, ani płynności finansowej przedsiębiorstwa. Leasingodawca daje Ci również możliwość wykupienia samochodu po upłynięciu okresu leasingowego po atrakcyjnej cenie. Zazwyczaj jest to niewielki procent od aktualnej wartości pojazdu. Dlaczego warto wybrać leasing? Firmy, które zajmują się finansowaniem samochodów, w swojej ofercie mają pojazdy nowe, maksymalnie 4-letnie. Dzięki temu możesz korzystać z nieużywanego wcześniej auta za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Auto w leasing dla jednoosobowej firmy – jak je wybrać?

Nie każdy pojazd sprawdzi się w przypadku jednoosobowej firmy. Leasingodawcy w swoich ofertach proponują wiele samochodów, jednak musisz wiedzieć, na jakie kwestie zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru. Przede wszystkim samochód musi być bezpieczny. Chodzi w tym przypadku o zastosowane w pojeździe środki bezpieczeństwa np. system kontroli trakcji, ABS, czy liczbę poduszek powietrznych. Przez bezpieczeństwo należy również rozumieć bezawaryjność. To ważna kwestia dla stabilnego i bezproblemowego działania Twojego przedsiębiorstwa. Wybierając pojazd, który cechuje się wytrzymałością oraz, do którego z łatwością znajdziesz części zamienne, masz pewność, że nie będziesz musiał martwić się o przestoje w pracy i ewentualne straty.

W zależności od tego, jakiego rodzaju działalność prowadzisz, możesz spędzać w samochodzie wiele godzin, dlatego powinieneś wybrać auto komfortowe. Wygodne fotele, liczne schowki na telefon, dokumenty czy klucze mogą być przydatne podczas długich podróży.

Firma jednoosobowa musi dbać również o swoje wydatki, dlatego wybierając auto dla swojego przedsiębiorstwa, pamiętaj, by koszty jego eksploatacji nie były zbyt wysokie. Firmy leasingowe finansują pojazdy z różnymi rodzajami jednostek napędowych o różnej mocy. Przed podpisaniem umowy musisz przemyśleć, jaki samochód będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Zastanów się, czy w Twojej firmie przyda się większy samochód osobowy, minivan, a może auto dostawcze. Na tej podstawie wybierzesz dla siebie najlepszy pojazd.

Jak wziąć w leasing samochód na firmę jednoosobową?

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, masz możliwość wzięcia auta w leasing. Masz do wyboru dwie opcje: leasing operacyjny lub finansowy. W przypadku małych firm to jednak ten pierwszy jest lepszym rozwiązaniem. Jest to klasyczna forma leasingu. Podpisując umowę, bierzesz w posiadanie samochód, jednak właścicielem nadal jest firma leasingowa. Dokument poświadczający zawarcie porozumienia określa czas oraz warunki korzystania z pojazdu. Przedmiotem umowy mogą być zarówno samochody dostawcze, jak i osobowe. Leasingodawca umożliwia małym przedsiębiorstwom sfinansowanie samochodu, nawet jeśli nie mogą pochwalić się długim stażem na rynku. Sporo firm, które zajmuje się wynajmowaniem aut, udostępnia je jednoosobowym działalnościom gospodarczym, nawet jeśli nie funkcjonują dłużej niż pół roku.

Aby wziąć w leasing pojazd, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, należy wysłać do firmy zapytanie, czy istnieje taka możliwość. Możesz to zrobić w sposób uproszczony. Taka procedura ma miejsce w przypadku większości środków trwałych. Jak już wspomniano, podczas weryfikacji wniosku, leasingodawca nie sprawdza wiarygodności, zdolności kredytowej czy płynności finansowej Twojej firmy. Całość formalności może się zamknąć w ciągu 24 godzin. Musisz jednak liczyć się z tym, że leasingodawca będzie oczekiwał od Ciebie początkowego wkładu własnego. Jest to zabezpieczenie firmy finansującej Twoje auto na wypadek, gdybyś opóźniał się z zapłatą kolejnej raty. Jednak jest to także korzyść dla Ciebie i Twojego przedsiębiorstwa. Im wyższy wkład początkowy, tym mniejsza wysokość kolejnych miesięcznych rat.

Jednoosobowa działalność gospodarcza i wykup samochodu

W momencie wygaśnięcia umowy, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, masz dwie opcje do wyboru: możesz zwrócić auto do leasingodawcy lub zdecydować się na jego wykup. Jeśli wybierzesz tę drugą drogę, musisz wiedzieć o kilku ważnych kwestiach. Prowadząc firmę jednoosobową i wykupując pojazd, możesz go wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Co więcej, na podstawie otrzymanej faktury, masz możliwość odliczenia podatku VAT. Musisz spełnić jednak konieczne warunki. Pojazd musi być zarejestrowany na firmę. Oprócz tego musisz go używać do bieżącej działalności przedsiębiorstwa. W takim przypadku, jeśli w którymś momencie prowadzenia firmy, zdecydujesz się sprzedać samochód, będziesz mógł uznać tę transakcję za przychód.

Możesz również wykupić pojazd od leasingodawcy, a następnie użytkować go prywatnie. W takiej sytuacji nie masz możliwości odliczenia podatku VAT. W momencie sprzedaży pojazdu musisz również odprowadzić od niego podatek od czynności cywilnoprawnych.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – samochód w leasing się opłaca

Jednoosobowa działalność gospodarcza również wymaga zakupu dobrego samochodu. Bez niego ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie danej firmy. Zamiast brać kredyt lub finansować go z własnych pieniędzy, lepiej wybrać opcję leasingu. Dzięki temu będziesz mógł jeździć nowym samochodem, bez konieczności rezygnacji z innych przedsięwzięć.


Nowości z świata biznesu

Pobierz damową aplikację informacyjną